Żako


Szanowni Państwo.
Hodowlą papug zajmowaliśmy się przeszło 20 lat. Na początku były to mniejsze papugi, a z czasem zaczęły pojawiać się te "większe". Obcowanie z papugami sprawia nam niezwykłą radość, niestety z różnych przyczyn, po latach zakończyliśmy już działalność hodowlaną. Pozostało nam wiele archiwalnych zdjęć, które mogą Państwo obejrzeć poniżej.


Przykro nam, ale nie zajmujemy się już hodowlą papug. Przedstawione zdjęcia są zdjęciami archiwalnymi.

Służymy pomocą pod numerem stacjonarnym:
34 363 59 71 lub komórkowym: +48 607 951 416
a także pod adresem e-mail: biuro@hodowlapapug.pl

Żako


Żako [Psitthacus Erithacus]


Obejmuje 2 podgatunki - żako kongijskie(pstitthacus erithacus erithacus) i żako liberyjskie (psitthacus erithacus timneh). Czasami mówi się o 3 gatunku - żako wyspowe (psitthacus erithacus princeps).

Występowanie: żako kongijskie - Afryka równikowa od południowo-wschodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej, na wschodzie do Kenii, na południu do północnej Angoli, południowe Kongo aż do północno-zachodniej Tanzanii oraz wyspy Principe i Sao Tome. Żako to papugi bardzo komunikatywne, zdolne do nauki mówienia, uważane za najlepszych naśladowców dźwięków wśród papug.

Usposobienie: Papuga ta jest bardzo popularnym i cenionym ptakiem. Wrodzona inteligencja wyróżnia ten gatunek na tle innych skrzydlatych zwierząt. Poświęcając jej czas i uwagę szybko rozpocznie proces artykułowania glosek i dzwięków. Oprócz zdolności naśladowczych, żako potrafi odróżniać kolory, kształty, które jest w stanie pozniej nazwać. W warunkach domowych ptak ten wymaga zaangażowania ze strony opiekuna, a także różnego rodzaju gadżetów w postaci świeżych gałęzi, papuzich zabawek itp.

Żywienie: Różnego rodzaju owoce (włącznie z owocami niektórych palm),nasiona, orzechy, warzywa. W warunkach hodowlanych podajemy mieszankę ziaren dla papug dużych wzbogaconą w składniki mineralne, oraz witaminy (zwłaszcza B i D).

Rozmnażanie: Zakłada gniazda w dziuplach drzew. Samica składa od 2 do 4 jaj, które samodzielnie wysiaduje przez 26-30 dni. Młode przychodzą na świat ślepe, pokryte delikatnym puchem. Rodzice dokarmiają je do czasu, gdy będą samodzielne. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 lat.