Żako


Szanowni Państwo.
Hodowlą papug zajmujemy się od kilkunastu lat. Na początku były to mniejsze papugi, a z czasem zaczęły pojawiać się te "większe". Nasza hodowla stale się powiększa. Obcowanie z papugami sprawia nam niezwykłą radość z każdym dniem nabieramy nowych doświadczeń, uczymy się czegoś nowego o tych niezwykle inteligentnych istotach.

Niestety na chwilę obecną nie mamy żadnych młodych ptaków na sprzedaż.


Wszystkie nasze ptaki są pod stałym nadzorem weterynaryjnym.

Służymy pomocą pod numerem stacjonarnym:
034 36359 71
lub komórkowym: +48 607 951 416
a także pod adresem e-mail: biuro@hodowlapapug.pl


Żako


Żako [Psitthacus Erithacus]


Obejmuje 2 podgatunki - żako kongijskie(pstitthacus erithacus erithacus) i żako liberyjskie (psitthacus erithacus timneh). Czasami mówi się o 3 gatunku - żako wyspowe (psitthacus erithacus princeps).

Występowanie: żako kongijskie - Afryka równikowa od południowo-wschodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej, na wschodzie do Kenii, na południu do północnej Angoli, południowe Kongo aż do północno-zachodniej Tanzanii oraz wyspy Principe i Sao Tome. Żako to papugi bardzo komunikatywne, zdolne do nauki mówienia, uważane za najlepszych naśladowców dźwięków wśród papug.

Usposobienie: Papuga ta jest bardzo popularnym i cenionym ptakiem. Wrodzona inteligencja wyróżnia ten gatunek na tle innych skrzydlatych zwierząt. Poświęcając jej czas i uwagę szybko rozpocznie proces artykułowania glosek i dzwięków. Oprócz zdolności naśladowczych, żako potrafi odróżniać kolory, kształty, które jest w stanie pozniej nazwać. W warunkach domowych ptak ten wymaga zaangażowania ze strony opiekuna, a także różnego rodzaju gadżetów w postaci świeżych gałęzi, papuzich zabawek itp.

Żywienie: Różnego rodzaju owoce (włącznie z owocami niektórych palm),nasiona, orzechy, warzywa. W warunkach hodowlanych podajemy mieszankę ziaren dla papug dużych wzbogaconą w składniki mineralne, oraz witaminy (zwłaszcza B i D).

Rozmnażanie: Zakłada gniazda w dziuplach drzew. Samica składa od 2 do 4 jaj, które samodzielnie wysiaduje przez 26-30 dni. Młode przychodzą na świat ślepe, pokryte delikatnym puchem. Rodzice dokarmiają je do czasu, gdy będą samodzielne. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 lat.