Ara Ararauna


Szanowni Państwo.
Hodowlą papug zajmujemy się od kilkunastu lat. Na początku były to mniejsze papugi, a z czasem zaczęły pojawiać się te "większe". Nasza hodowla stale się powiększa. Obcowanie z papugami sprawia nam niezwykłą radość z każdym dniem nabieramy nowych doświadczeń, uczymy się czegoś nowego o tych niezwykle inteligentnych istotach.

Niestety na chwilę obecną nie mamy żadnych młodych ptaków na sprzedaż.


Wszystkie nasze ptaki są pod stałym nadzorem weterynaryjnym.

Służymy pomocą pod numerem stacjonarnym:
034 36359 71
lub komórkowym: +48 607 951 416
a także pod adresem e-mail: biuro@hodowlapapug.pl


Ara Ararauna

Ara Ararauna.

Papuga ta jest jedną z największych Ar, całkowita długość ciała wynosi do 90 cm. Jest dość popularnym ptakiem, który zachwyca swoim wielobarwnym upierzeniem. Głowa ubarwiona jest na kolor zielony, kark, skrzydła , a także zewnętrzna część ogona jest  niebiesko- turkusowa. Brzuch, oraz wewnętrzna część ogona pokryte są żółtymi piórami. Jak u większości Ar, papuga posiada na części twarzowej biały płat, pokryty czarnymi piórkami. W momencie zdenerwowania, bądź podniecenia, nastrasza je. Posiada masywny dziób w kolorze czarnym, tęczówki jasno-żółte, nogi szare. Średni okres życia wynosi około 80 lat.

Występowanie: Ameryka Południowa, obszar od Argentyny po Panamę
z wyłączeniem Andów. Mieszkańcy lasów tropikalnych. Występują dość licznie.

Zwyczaje: Na terenach macierzystych często można spotkać je z arami glaucogularis. Podczas lotu wydają charakterystyczny krzyk, dzięki niemu utrzymują łączność między sobą. Z natury są bardzo ostrożne i nieufne. W hodowli powinny mieć zapewnione świeże gałęzie, liście, papuzie zabawki w przeciwnym razie będą narażone na nudę, stres.

Żywienie: Różnego rodzaju owoce (włącznie z owocami niektórych palm),nasiona, kwiaty, warzywa, nie pogardzą również niektórymi owadami i ich larwami. W warunkach hodowlanych podajemy jedzenie wzbogacone w składniki mineralne, oraz witaminy (zwłaszcza B i D). Oprócz mieszanki nasion, dietę możemy wzbogacić suszonymi krewetkami, jajkami, biszkoptami.

Rozmnażanie: Ze względu na duży zasięg  występowania tego gatunku, okres lęgowy następuje w różnych porach roku. Przeważnie samica składa od 2 do 4 jaj, które wysiaduje przez 27 dni. Młode rodzą się ślepe, pokryte delikatnym puchem. Po około 80- 90 dniach opuszczają gniazdo, jednak rodzice dokarmiają je do momentu pełnego usamodzielnienia. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 4 lat.